Prozkoumejte jeskyně Moravského krasu

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Již v roce 1956 bylo toto největší a nejlépe vyvinuté krasové území v České republice prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast. Nachází se v severní části Jihomoravského kraje a oplývá bohatou a širokou škálou krasových jevů, které jsou předmětem přísné ochrany. V dnešním článku si řekneme něco o úchvatných jeskyních Moravského krasu a dalších dechberoucích přírodních úkazech.

Moravský kras je považován za krajinu dvou světů. Své bohatství ukazuje nad zemí i ukrývá pod ní. Na povrchu najdete slunné stráně s kvetoucími rostlinami, klidné lesy na svazích a krasových plošinách nebo hluboce zaříznutá údolí a krasové kaňony. V temnotě podzemí voda po miliony let rozpouští vápence a vytváří labyrinty jeskyní a propastí. Zdejší jeskyně byly úkrytem dávných zvířat i domovem našich předků – svědectví jejich životů ukrývají dodnes.

Zpřístupněné jeskyně

Na celém území Moravského krasu se nachází více než 1 100 jeskyní, z nichž právě pět je veřejně přístupných. Mezi asi nejznámější a taktéž nejnavštěvovanější jeskyni patří Punkevní jeskyně s možností plavby po podzemní říčce Punkvě spojenou s prohlídkou dna propasti Macocha.

Nedaleko Punkevní jeskyně se nachází Kateřinská jeskyně, která je proslulá svými unikátními hůlkovými stalagmity a prostornými dómy, které svými rozměry připomínají fotbalové hřiště. Hlavní dóm se dokonce pravidelně využívá ke konání různých koncertů a pojme až 600 diváků. 

Útroby Kateřinské jeskyně.

Další přístupnou jeskyni najdeme na okraji vesnice Ostrov u Macochy a jedná se o Jeskyni Balcarku s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou. Pokud se odtud vydáte směrem na Sloup narazíte na překrásné a velice rozsáhlé Sloupsko-šošůvské jeskyně, které jsou tvořené mohutnými chodbami i podzemními propastmi.

Poslední zpřístupněnou jeskyní je Jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií, neboť během druhé světové války sloužila jako podzemní továrna a později jako protiatomový kryt. Nachází se nedaleko velice známého a poutního místa Křtiny a i přes to, že zde neuvidíte tolik krápníkové výzdoby jako v jiných jeskyních, nabízí návštěvníkům fascinující pohled do své pestré historie a unikátní atmosféru podzemních prostor.

V minulosti byla pro návštěvníky Moravského krasu zpřístupněna také Císařská jeskyně poblíž vesnice Ostrov u Macochy, nicméně dnes je využívaná pouze pro účely speleoterapie, což je léčba dětí s astmatem a jinými dýchacími potížemi. Pouze výjimečně se zde konají dny otevřených dveří, během kterých lze tuto jeskyni navštívit.

Tipy na výlety v Moravském krasu

Propast Macocha

Propast Macocha je největší propast svého druhu v České republice a střední Evropě. Název Macocha získala podle legendy, která vypráví o zlé maceše. Podle pověsti shodila svého nevlastního syna do propasti, aby se zbavila konkurence pro své vlastní děti. Chlapec však pád přežil a macecha byla poté jako trest shozena do propasti. Hloubka propasti dosahuje až 138,4 metrů a půdorysné rozměry činí 174 x 76 metrů.

Propast je dostupná ze dvou vyhlídkových můstků a návštěvníci si ji mohou prohlédnout celoročně a zdarma. Horní můstek je ve výšce 138 metrů a Dolní můstek se nachází ve výšce cca 90 metrů nade dnem propasti. Výchozím bodem pro návštěvu obou vyhlídkových můstků je placené parkoviště, které se nachází přibližně 200 metrů od propasti. Blízko Horního můstku je stanice kabinové lanové dráhy, která vede od Horního můstku propasti Macocha k Punkevním jeskyním v Pustém žlebu.

Propast Macocha z Horního můstku.

Obec Holštejn

Holštejn je malá obec nacházející se na Jižní Moravě, severovýchodně od města Blanska. Leží v severní části Moravského krasu a jednou z jejích zajímavostí je Zukalův mlýn, postavený v 17. století, jež se nachází u ponorné řeky Bílá voda. Nad hlubokým údolím, kterým protéká Bílá voda, se tyčí zalesněné svahy, na jejichž vrcholku stojí zřícenina hradu Holštejn z druhé poloviny 13. století. V nitru skály, na které zřícenina leží, se nachází krasová dutina, která se v období středověku využívala jako hladomorna a později také dostala stejnojmenný název. Další zajímavostí je propadání Nová Rasovna, kde krasová říčka Bílá voda končí svůj povrchový tok a v podzemí se poté stéká se Sloupským potokem s nímž společně vytvářejí ponornou říčku Punkvu.

Rudické propadání

Rudické propadání je nejmohutnější propadání Moravského krasu a druhý nejdelší jeskynní systém u nás. Spolu s Býčí skálou tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v ČR (po Amaterské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů. Tato přírodní památka leží ve střední části CHKO Moravský kras, poblíž obcí Jedovnice a Rudice. Jedovnický potok se zde propadá do hloubky cca 90 metrů a v podzemí tvoří systém vodopádů, které v zimě zamrzají a utvářejí dechberoucí ledopády.

Moravský kras je rozsáhlý a plný krásných míst, které se vyplatí vychutnat si v klidném tempu. Abyste nemuseli nikam spěchat doporučujeme se v Moravském krasu ubytovat.