Mahenovo divadlo

Mahenovo divadlo je skutečným srdcem brněnské kultury, místem, které v sobě nese nezaměnitelnou atmosféru historie a uměleckého dědictví. Je to místo, kam se člověk vrací, aby znovu a znovu prožil kouzlo divadla, v jehož zdech ožívají stovky příběhů. Mahenovo divadlo bylo otevřené v roce 1882 a nese jméno po výjimečném českém spisovateli a dramatikovi Jiřím Mahenovi, který svůj život zasvětil kultuře a literatuře Brna.

Mahenovo divadlo je opravdu unikátní. Nachází se přímo v centru Brna a je součástí Národního divadla Brno. Ještě zajímavější je fakt, že to byla jedna z prvních budov na světě, která byla osvětlena elektrickým proudem, a to díky Thomasu Edisonovi.

Dalším zajímavým faktem je, že Mahenovo divadlo má dva sály – hlavní jeviště a menší prostor pro komornější představení. Oba nabízejí skvělý zážitek, který spojuje historii s moderními inscenacemi. Pod divadlem se také nachází síť podzemních chodeb, které dříve sloužily jako únikové cesty pro herce. Tyto chodby jsou dnes uzavřené, ale kolují o nich různé pověsti, které dodávají divadlu tajemný nádech.

Uvnitř divadla najdete malou výstavu, kde se můžete dozvědět více o jeho historii a slavných osobnostech, které zde vystupovaly. Mahenovo divadlo se tak stává nejen místem pro divadelní představení, ale i živým muzeem brněnské kultury.

Architektura a historie

Mahenovo divadlo má jedinečnou neorenesanční architekturu, kterou navrhli vídeňští architekti Hermann Helmer a Ferdinand Fellner. Tito architekti také navrhli mnoho známých evropských divadel.

Během první a druhé světové války divadlo čelilo různým problémům a jeho činnost byla částečně omezena. I tak zůstalo kulturním centrem města. Po válce se stalo jedním z hlavních míst pro národní a kulturní obnovu Československa.

Mahenovo divadlo se neustále vyvíjelo a vždy hledalo způsoby, jak spojit tradici s inovacemi. Hrálo se tady vše od klasických her Shakespeara po moderní česká dramata. Dnes je Mahenovo divadlo nadále centrem brněnské kultury, které přitahuje místní obyvatele i návštěvníky z celého světa.

Význam pro brněnskou kulturu

Divadlo dlouhodobě slouží jako domov české činohry v Brně a na jeho jevišti se odehrály stovky premiér a inscenací, které výrazně ovlivnily kulturní život města. Mahenovo divadlo si klade za cíl propojovat klasické divadelní hry s moderními přístupy. Na programu najdete jak klasická dramata, tak moderní hry a experimentální projekty.

Diváci se v dalších měsících mohou těšit na inscenace slavných autorů, jako jsou William Shakespeare, Anton Pavlovič Čechov nebo Václav Havel. Důležitým prvkem repertoáru jsou také inscenace, které reflektují současné společenské otázky a zkoumají morální dilemata dnešní doby.

Výběr redakce z programu divadla

Říjen 2024

24. října o 19.00 – Lhář (Pierre Corneilla)
„Lhář“ je komedie od Pierre Corneilla o okouzlujícím lháři, který manipuluje s lidmi kolem sebe. Jeho klamy vytvářejí komické situace a odhalují složité vztahy mezi pravdou a lží.

25. října – Saturnin (Zdeněk Jirotka)
„Saturnin“ je komedie, která se zaměřuje na vtipného sluhu Saturnina a jeho pána. Příběh je plný humoru, romantiky a překvapení, když Saturnin řeší různé životní situace s nečekanými výsledky.

Listopad 2024

1. listopadu o 19.00 – Hana (Alena Mornštajnová)
„Hana“ je příběh o přežití, vině a tichu po tragédiích holokaustu, sledující život ženy vracející se domů po válce.

3. listopadu o 19.00 – Čekání na Godota (Samuel Beckett)
„Čekání na Godota“ je absurdní drama o dvou mužích, kteří čekají na tajemného Godota, jenž nikdy nepřijde. Hra se zabývá tématy nesmyslnosti a prázdnoty lidské existence.

6. listopadu o 18.00 – Popelka (Sergej Prokofjev a Markéta Pimek Habalová)
Popelka“ je balet založený na pohádce o dívce, která se stává princeznou díky laskavosti a víře v dobro. Jeho hudba vyniká krásnými melodiemi a dynamickými tanečními prvky, které zachycují kouzelnou atmosféru příběhu.

8. listopadu o 19.00 – Šarlatán (Pavel Haas)

„Šarlatán“ je opera o českém léčiteli, který se snaží uzdravit lidi a čelí etickým dilematům mezi vírou a vědeckým poznáním. Příběh zkoumá jeho konfrontaci se společností a otázky morálního rozhodování.

12 . listopadu o 19.00 – Hamlet (William Shakespeare)

„Hamlet“ je tragédie, která sleduje prince Hamleta, jenž se snaží pomstít smrt svého otce, zavražděného jeho strýcem. Hra se zabývá tématy viny, šílenství a existenciálních otázek, což vede k tragickým důsledkům a zkáze.