Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna a největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě, se nachází nedaleko centra města Brna, na Kraví hoře. Je to svět hvězd a galaxiií, kde se setkává věda s fascinací. Hvězdárna a planetárium je branou do nekonečných hlubin vesmíru, kde se každý návštěvník může ponořit do světa astronomie a kosmologie.

Je centrem nejrůznějších věd z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je astronomie, ale nechybí ani geologie, fyzika, chemie, geografie, matematika a mnoho dalších oblastí. I přes to, že Hvězdárna a planetárium nepatří mezi vědecká pracoviště, s vědou se tu lidé setkají na každém kroku. Je zde možno pozorovat hvězdnou oblohu, navštívit interaktivní expozice nebo vzdělávací programy. Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária nabízí také prostory pro semináře, výstavy či kulturní aktivity jako koncerty nebo divadelní představení.

První veřejná pozorování na Oblastní lidové hvězdárně v Brně proběhla roku 1953. K oficiálnímu zprovoznění došlo až roku 1954, tehdy měla hvězdárna podobu jedné kopule s malým dalekohledem. K výrazné změně poté došlo v roce 1959, kdy byla zprovozněna budova s přednáškovým sálem, dvěma pozorovatelnami, malým planetáriem a dílnou. K výraznému posunutí stávající hvězdárny a malého planetária přispělo zprovoznění velkého planetária roku 1991.

Budova v dnešním moderním funkcionalistickém stylu byla zrekonstruována v letech 2010 a 2011 architektem Martinem Rudišem a v roce 2012 se stala Stavbou roku České republiky. Roku 2013 bylo zprovozněno hybridní planetárium a roku 2018 planetárium se stereoskopickou projekcí.

Na Hvězdárnu a planetárium Brno každoročně zavítá kolem 150 000 návštěvníků. Řadí se tak mezi nejnavštěvovanější instituce tohoto typu u nás.

Co vše tedy může zmodernizovaná budova Hvězdárny a planetária Brna nabídnout?

Velké planetárium

Projekční plocha v podobě polokulovitého tvaru o průměru 17 metrů. Je pokrytá speciálními plechy s šedesáti miliony malými otvory pro perfektní akustiku. Na této polokouli je možné promítnout kolem devíti tisíc hvězd a také řadu těles Sluneční soustavy. Sál je vybavený netradičními sedadly a lze jej využít pro kongresové i společenské akce. V dopoledních hodinách zde probíhají vzdělávací programy pro školy. Odpolední a večerní hodiny jsou věnovány odborným přednáškám, cestopisným pořadům nebo naučným představením pro širokou veřejnost. Hvězdárna a planetárium Brno nabízí i víkendové programy, které jsou věnovány především rodinám s dětmi.

Malé planetárium

Také malé planetárium, s kopulí o průměru 8 metrů, může vykouzlit hvězdnou oblohu s planetami a Měsícem.

3D stereoskopické planetárium

Od roku 2018 nabízí Hvězdárna a planetárium Brno jedinečnou plochu v podobě sedmnáctimetrové polokoule. Návštěvníci tak mohou mít pocit, že se ocitají uprostřed děje.

Stereoskopické planetárium zahrnuje dva projekční systémy. První pokrývá celou kopuli ve vysokém rozlišení téměř 25 milionů pixelů, v sytějších a kontrastnějších barvách díky novým projektorům s technologií laser-fosfor. Druhý typ zahrnuje brýle vybavené filtry s tekutými krystaly, které si návštěvníci mohou nasadit. V synchronizaci s projektory střídavě zakryjí pravé nebo levé oko. V lidském mozku se vjemy spojí a vytvoří tak 3D efekt, podobně jako například v kině.

Říše mlhovin

V tomhle případě návštěvníci umělou hvězdnou oblohu nespatří, to ale neznamená, že by nebyli obklopeni vesmírem. Jedná se galerii zahrnující několik desítek snímků kosmických objektů. Asi nejzajímavější a nejdůležitější součástí výstavy je velká grafická stěna. Ač by se mohlo zdát, že jde pouze o vizualizace, není tomu tak. Jedná se o skutečný snímek, pořízený Hubblenovým vesmírným dalekohledem. Díky tomu se každý návštěvník dostane do centra mlhoviny, vzdálené sedm a půl tisíce světelných let. Také se zde návštěvníci dozví, kde se rodí hvězdy nebo minulost i budoucnost Slunce.

Vědecká stezka

V okolí bývalého vodojemu návštěvníci naleznou několik interaktivních exponátů, jako je zvukovod, pixelová stěna, spektroskop nebo kaleidoskop.

Na jaké akce se mohou návštěvníci těšit?

Mezi divácky nejpopulárnější akce patří Festival planet. Zároveň se jedná o organizačně nejsložitější a finančně nejnáročnější akci. V roce 2024 se uskuteční od 8. do 14. července a od 5. do 11. srpna. Akce se koná na veřejně přístupném místě a návštěvníky tedy zajisté potěší, že mohou přijít i se svými pejsky. Jsou zde vystaveny Temnalóna a Terralóna (noční a denní podoba planety Země), Lunalón (Měsíc), Marsmeloun (Mars) a Heliosféra (Slunce). K tomu je každý večer připraveno krátké povídání a letní kino s vesmírnou tématikou.

V nejbližších dvou měsících se návštěvnící mohou těšit na bohatý program. Například představení o černých dírách, nejtemnějších útvarech ve vesmíru, jógu v netradičních prostorách Hvězdárny a planetária, koncert Distant Bells: Pink Floyd pod hvězdami, nebo hledání oříškové planety 3D pro nejmenší.

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí internetový kurz základů astronomie. Připraveny jsou informace, návody či odpovědi na záludné otázky. Absolventi obdrží certifikát skutečného znalce oblohy. Ve spolupráci s přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity organizuje Hvězdárna a planetárium kroužek pro děti, kde nezískají znalosti pouze z teoretických přednášek, ale i z poznávání, pozorování nebo provádění experimentů.

V Hvězdárně a planetáriu se otevírá cesta do vesmíru, kde mají možnost návštěvníci prozkoumat tajemství hvězd, vesmíru i kosmických jevů. Je to nejen místem zábavy, ale i prostředím pro vzdělávání a objevování. Ať už je člověk mladý nebo starý, v Hvězdárně a planetáriu si najde každý svůj vlastní kousek vesmíru.