Důležitou součástí brněnské kultury je Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Tato škola je jednou ze dvou vysokých škol v České republice zaměřených na živé umění, a to společně s Akademií múzických umění v Praze.
JAMU se skládá ze dvou fakult, divadelní a hudební. Divadelní nabízí velké množství oborů, nejen hereckých, ale je zde možné studovat například dramaturgii, režii, scénografii, produkci, jevištní technologie a mnohá další divadelní odvětví. Na hudební fakultě jsou zájemci přijímáni třeba na obory operní režie, dirigování, zpěv, hudební produkce a hra na hudební nástroje.
Absolvent JAMU získává titul BcA. (bakalář umění) po bakalářském studiu, MgA. (magistr umění) po magisterském studiu.
JAMU je specifická vysoká škola, na které panuje díky malému počtu studentů takřka rodinná atmosféra. Maximální počet studentů v jednom ročníku každého oboru je kolem deseti, nezřídka se však u některých oborů stává, že jsou v ročníku studenti třeba jen čtyři. Studenti spolu tráví čas napříč obory, a to nejen díky školním projektům, na kterých spolupracují, na studijním oddělení znají studenty jmény, a ne pod číslem, jako je tomu na vysokých školách, které mají několikanásobně vyšší počet studentů.
Kvůli malému počtu přijímaných studentů a velkému zájmu uchazečů o studium je náročné se na tuto školu dostat. Počty úspěšných uchazečů se pohybují okolo několika jednotek procent, což může některé zájemce o studium odradit. Výhodou je však to, že přijímací zkoušky na JAMU probíhají dříve než na jiné vysoké školy, pokud tedy člověk není přijat, má ještě dostatek času přihlásit se na jinou školu. Přijímací zkoušky se v mnoha případech skládají z několika kol a jsou při nich prověřovány talentové předpoklady uchazeče.
Čím se JAMU od jiných škol odlišuje, je také časová náročnost studia. Není výjimkou, že výuka probíhá od rána do pozdních večerních hodin, někdy i o víkendech, mimo povinné předměty tráví studenti značnou část studia praxí na projektech. Kromě inscenací se jedná třeba o festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, pořádaný již od roku 1991, od té doby se však významně rozšířil počet participujících škol z různých koutů světa. Tento festival je kompletně připravován studenty produkce, ale podílí se na něm celá divadelní fakulta.
Dalším místem, kde se odehrává praktická část studia, jsou školní divadla. Studenti obou fakult získávají praxi ve Studiu Marta a v Divadle na Orlí. Divadlo na Orlí bylo otevřeno v roce 2012 a jedná se o moderně vybavenou budovou s technologiemi splňujícími současné požadavky. V těchto divadlech připravují studenti své absolventské inscenace.
Absolventi JAMU se uplatňují především v kultuře, a to v celé republice i v zahraničí. Kromě divadel je možné se s nimi setkat na televizních obrazovkách, v kulturních zařízeních, eventových či reklamních agenturách, filharmoniích a v mnohých dalších.