Znáte všechna divadla v Brně?

Poprvé se divadelní scéna v Brně proslavila už v roce 1767, kdy nás poctil návštěvou slavný W. A. Mozart. Ovšem první kamenné divadlo bylo postaveno až v roce 1882. Jedná se o Mahenovo divadlo, ve kterém se hrálo jen v němčině. Ale jak to bylo s ostatními divadly? Přečtěte si článek o historii brněnských divadel.

Postavení Mahenova divadla, bývalého Německého městského divadla, je významově důležitý pro umělecký, kulturní a technický vývoj v Evropě. Bylo úplně prvním elektricky osvětleným divadlem v Evropě. V roce 1965 se divadlo pojmenovalo po Jiřím Mahenovi, kde působil jako dramaturg celé 4 roky. Narazíte zde hlavně na činohry, které se buď proslavily anebo nikoliv.

Opery a balet rozhodně uvidíte v Janáčkově divadle. Ve své době bylo u nás bráno jako nejlepší z technicky vybavených divadel. V roce 1965 se podle návrhu Jana Víška stavba dokončila. Je to jen pár let, co se zhotovila rekonstrukce divadla, kam se usadí až 1 400 diváků. Před vstupem do technické části divadla stojí socha Aloise a Viléma Mrštíkových, kterou započal Vincenc Makovský. Do dnešní podoby ji však zhotovil Stanislav Hanzlík. Mezi nejmodernější nahrávací studia v Brně patří právě studio v Janáčkově divadle ve zkušebním sále. Pokud chcete ochutnat 60. léta, park u divadla je jednoznačnou volbou.

Na Zelném trhu, nejstarším náměstí v Brně, uvidíte divadlo Reduta. Jediné divadlo v Brně, kde se pořádal koncert W. A. Mozarta. Stalo se tak v roce 1767. Po 2. světové válce v roce 1945 v Redutě sídlila zpěvohra Státního divadla Brno po dobu 48 let. Pod velením Petra Štědroně, Dory Viceníkové a Jana Mikuláška v roce 2005 zahájila svou činnost a nastala tak její úspěšná kariéra. V divadle Reduta se propojuje moderna s původní architekturou. Objevíte zde činohru, operu a hostující soubory.

Městské divadlo Brno začalo jako Svobodné divadlo v roce 1945. V roce 1954 pokračovalo jako Divadlo bratří Mrštíků a v roce 1965 změnilo svou polohu z Jakubského náměstí na Lidickou ulici. Městské divadlo lze považovat za nejvíce navštěvované divadlo v Brně. Každý den se hrají minimálně dvě hry. Činoherní scéna čítá 356 sedadel pro návštěvníky, za to velká tzv. Hudební scéna pojme takřka 700 divadelních nadšenců. Městské divadlo se může chlubit svou premiérovou úspěšností v České republice. Některým prvotním inscenacím nabyla popularita do takové výše, že se přenesli až do Německa.

V divadle Bolka Polívky vystupují hlavně hostující soubory. K divadelním účelům však posluhuje od 2. světové války. Od roku 1959 se Satirické divadlo Večerní Brno usídlilo na 33 let v budově na Jakubském náměstí. Za své doby vedla chodba, díky které se návštěvníci mohli dostat z budovy divadla až k dnešnímu kinu Scala. 17. září 1993 divadlo začalo svou sezonu jako Divadlo Bolka Polívky. V současnosti působí jako stagiona [divadelní sezona]. Studio DVA, Štúdio L+S, Divadlo Palace a mnoho další zde objevíme jako hostující soubory.

Prostějovské Hanácké divadlo se v roce 1985 přemístilo do Brna pod názvem HaDivadlo. Jeho umístění nebylo zcela jasné až do roku 1990, kdy se seskupil s Ochotnickým kroužkem na Sukovu ulici. Arnošt Goldflam a Jan Antonín Pitínský, díky těmto režisérům se divadlo proslavilo a získalo tak osobitou atmosféru divadla. Bývalé kino Alfa pasáž se stalo dalším domovem pro HaDivadlo. Po dlouhém zoufalství si divadlo nakonec našlo svou vlastní cestu k oblíbenosti a respektu. Avšak v současné době se zde upřednostňují mladší herci.

Divadlo Husa na provázku nás pokaždé překvapí svými experimenty. Kdysi se, ale hrávalo v Domě umění, od roku 1992 do dneška se přestěhovalo do Domu pánů z Fanalu na „Zelňáku“. Za popularitu ve 20. století vděčíme režisérům Peterovi Scherfauferovi, Evě Tálské a Zdeňkovi Pospíšolivi. Zahráli si zde i Jiří Pecha, Pavel Zatloukal a Boleslav Polívka. Režisér Vladimír Morávek zde působil 12 let od roku 2005.

Když se řekne nejstarší dětské divadlo, automaticky všem naskočí Divadlo Radost. Působí už od roku 1947 a od roku 1994 ho vede Vlastimil Pešek, který režíruje, šéfuje a podílí se na většině inscenací. Nabídka představení zaujme všechny, ty nejmenší až po ty největší.

V roce 1999 se z amatérských vystoupení stala profesionální, a tak započala kariéra Divadla Polárka. K tomuto divadlu se trošku musíte projet veřejnou dopravou, ale výsledek stojí za to. Divadlo se především zaměřuje na mladší diváky, ale občasně se pořádají i inscenace pro dospělé. Celé divadlo se orientuje na práci s živou hudbou a dramatizace na zhotovení literárních předloh.

Chcete se podívat na nové přírůstky do divadelního světa? Podívejte se na představení studentů Divadelní fakulty JAMU a posuďte sami. Kvalita zaručená není, ale přesto můžete objevit znamenitý výkon budoucích herců. Na jevišti ve Studiu Marta lze spatřit současné herecké miláčky, jako jsou Jana Plodková, Iva Pazderková a Václav Neužil. Pojďte objevit novou hvězdu do Bayerovy ulice! V dalším studentském divadle v Brně hrají studenti z Hudebně-dramatické laboratoře JAMU. Divadlo na Orlí působí teprve od roku 2012 a specializuje se na muzikály a operní představení. Pokud nejste fanouškem ani muzikálů či oper, studenti se připravují i na představení jazzové a moderní hudby. Můžete se těšit na zvukové a světelné technologie spolu s nahrávacím studiem.

Divadlo Feste zabývající se problémy současnosti se nachází v areálu Nové Zbrojovky. Tady nepotkáte stálé herce, jedná se o nezávislou scénu. Herci řeší politické a společenská témata z dnešní doby. Jejich cílem je rozvoj a vývin společnosti, a tak navázali spolupráci s několika neziskovými organizacemi.

Kreativností a nezávislostí rozhodně převahuje CO.LABS. Přijďte se podívat na nezapomenutelné představení nezávislých tvůrců a tvůrkyň zaměřených na umělecké oblasti a performing arts.

Propojení divadla a ArtBaru dokáže jen Divadlo Druhý Pád. Ještě před pár lety bylo divadlo zakotvené ve sklepě kavárny Soma na ulici Jana Uhra. Začátkem roku 2017 se přemístilo na ulici Štefánikovu, kde se uvelebí až 150 sedících diváků spolu s útulnou klubovnou. Provádí se jen autorské výstupy, které si herci nacvičí doma ve svém osobním volnu. Nejpozoruhodnější zajímavostí se zdá fakt, že vstupné neplatíte napřed, nýbrž až po skončení představení a obnos, který zaplatíte je zcela na vaší spokojenosti. Určitě vás pobaví stand-upy, improvizace a divadelní představení, ale také vás mohou okouzlit vernisáže na různá témata.

Nejčerstvější novinou z roku 2019 je dramaturgická platforma Terén bez vlastního sboru, ale s permanentním výstupem. Zároveň se jeví jako další experimentální divadlo mezi HaDivadlem a Husou na provázku.

Tak co, které divadla znáte jako vlastní boty a o kterých jste slyšeli poprvé?