Náměstí Svobody: Srdce Brna, kde se historie setkává s modernitou

Náměstí Svobody, známé také jako Svoboďák, je největší a nejstarší náměstí v Brně. Toto oblíbené a rušné místo přitahuje jak místní obyvatele, tak návštěvníky města, kteří sem přicházejí za rozmanitými kulturními, sportovními i společenskými událostmi jako jsou třeba Vánoční a Velikonoční trhy či slavnostní otvírání Svatomartinského vína. Objevme spolu, co dělá náměstí Svobody tak výjimečným, a jaké příběhy skrývá jeho dlažba, po které denně procházejí tisíce turistů i místních.

Historie a současný život na místě bývalého Dolního trhu

Centrální náměstí v Brně, kdysi známé jako Dolní trh či Velké náměstí, si dodnes uchovává svůj původní trojúhelníkový tvar, který byl formován historickými obchodními trasami a místním potokem.

Historické domy na náměstí byly neustále přestavovány a jejich dějiny odráží hospodářský rozmach města. Mezi nejvýznamnější objekty patří Dům pánů z Lipé a Kleinův palác. Architekturu 20. století reprezentuje budova Komerční banky z roku 1930, zatímco současný styl představuje palác Omega z roku 2005. Významnou památkou je také výstavní dům U Čtyř mamlasů z roku 1902. Při poslední rekonstrukci v roce 2006, jenž se odhaduje na částku 180 milionů korun, byla na náměstí přidána fontána s verši brněnského básníka Jana Skácela. Neméně důležitý je také rok 1901, kdy bylo náměstí přeťato tramvajovou tratí.

Střed náměstí byl ještě v 19. století zastavěn Kostelem sv. Mikuláše. Základ tomuto kostelu dala Kaple sv. Mikuláše postavená ještě před rokem 1231. Nicméně roku 1870 byl kostel zbořen a dnešní dominantou náměstí je raně barokní morový sloup z roku 1689, který byl postaven na památku rozsáhlé morové epidemie, která město sužovala mezi lety 1679-1680. Další novodobou dominantou náměstí, ale i celého města, se stal šest metrů vysoký Brněnský orloj, černá kamenná plastika ve tvaru dělostřeleckého granátu.

Věž Kostela sv. Jakuba, pohled z Náměstí Svobody.

Brněnský orloj

Tato šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly se stala naprostým unikátem celého města a najdete ji v přední části náměstí, pokud přicházíte ze strany Hlavního nádraží. Brněnský orloj je multifunkční hodinový stroj, který má současným Brňanům připomínat slavnou historii města, konkrétně obléhání Brna Švédy v roce 1645. Čtení přesného času na těchto hodinách je však náročné a vyžaduje značnou pozornost. Měření času je doprovázeno zvukovým signálem, během nehož vždy ve čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou zazní na Náměstí Svobody dva tóny. Pouze v 11 hodin dopoledne se ze stroje vynoří brněnská skleněnka, během jejíž cesty se uvnitř stroje rozeznívají orchestrální trubicové zvony.

Vývoj názvů náměstí

13. st. – Forum Inferius (Dolní trh)

14. st. – Forum Inferius + Lugek

15. st. – Dolní trh

18. st. – Velké náměstí

1915 – Náměstí Císaře Františka Josefa

1918 – Náměstí Svobody

17. 3. 1939 – Náměstí Adolfa Hitlera

18. 3. 1939 – Náměstí Svobody

1942 – Náměstí Viktoria

1945 – Náměstí Svobody

Vánoční trhy na náměstí Svobody: Kouzlo Vánoc v srdci města

Každý rok během adventu se náměstí promění v kouzelné místo, které zaplní záře světel v rytmu vánočních písní, vůně skořice a spousta radosti. Vánoční trhy, které se zde tradičně pořádají, patří mezi nejvyhledávanější a nejnavštěvovanější akce ve městě.

Kromě vánočního stromu s kasičkou veřejné sbírky a zvonkem přání tudy uvidíte projíždět i vánoční šalinu. Oblíbeným středobodem zdejších vánočních trhů je Zimní bar s nabídkou punčů, voňavého svařeného vína, horké medoviny a různých zázvorových drinků. Rozmanitá je zde i výtečná gastronomie, která je jedním z hlavních lákadel Brněnských Vánoc. Ochutnat zde můžete třeba šťavnatou klobásu, tradiční český trdelník, voňavé domácí bramboráčky, nadýchané a křupavé langoše a mnoho dalšího.

Tradiční trdelník.

Celé náměstí vždy rozehraje každodenní kulturní a hudební program. Těšit se zde můžete na dva koncerty denně a v soboty na představení místní folklórní scény. Zábavu vždy v 15 hodin doplní speciální program pro děti.