Brněnský orloj: Historie v harmonii s moderním designem

Některá umělecká díla budí kontroverze a vyvolávají vlnu kritiky již v okamžiku svého odhalení. Postupem času si na ně však lidé zvyknou a často se z nich také stanou oblíbené městské dominanty. To je i příklad brněnského orloje, téměř šestimetrové černé časomíry z leštěné africké žuly, kterou najdete na Náměstí Svobody. Pojďme se nyní podívat na to, jak tento unikátní orloj funguje, jaké příběhy a tradice skrývá, a co vše nabízí těm, kteří se ho rozhodnou navštívit a třeba i okusit své štěstí se skleněnou kuličkou uvnitř stroje.

Symbol hrdinské obrany

Tento unikátní hodinový stroj není pouhou časomírou, ale také monumentem, jenž připomíná důležité a slavné okamžiky historie města Brna. Odhalen byl roku 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města švédskému obléhání v době třicetileté války. Hodiny svým tvarem připomínají mechanickou nábojnici a byly dovezeny až z daleké Jihoafrické republiky. Podle autorů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka jde o připomínku hrdinské obrany města před švédským vojskem, proto také tvar dělostřelecké střely.

Generál Torstenson tehdy slíbil, že pokud město nedobije do poledne, odtáhne pryč i s celou svojí armádou. Brňané se o tomto plánu dozvěděli, a proto také poledne odbili o hodinu dříve. Tak započala slavná tradice, kdy se v moravské metropoli zvoní poledne vždy v 11 hodin. Stejně tak i orloj odbíjí poledne o hodinu dřív.

Tajemství brněnského orloje

Zajímavostí těchto unikátních hodin je mechanismus uvnitř samotného stroje. Každý den v 11 hodin se z hodinového stroje uvolní skleněná kulička, jenž představuje brněnskou skleněnku, která podle pověsti mohla zabít švédského generála, pokud by byla odlita během magického rituálu.

Kdo má štěstí a tuto kuličku se mu podaří zachytit, může si ji ponechat jako suvenýr. Je však třeba mít na paměti, že se kolem orloje pravidelně několik desítek minut před jedenáctou pohybuje velké množství lidí, čekajících na tento vzácný suvenýr. Při zvláštních příležitostech orloj vydává kuličky častěji.

Unikátní brněnský časostroj

Poznat přesný čas na těchto hodinách není vůbec snadné. Čas na orloji se určuje pomocí rotujících dílů a čísel zobrazených přes skleněnou lupu, přičemž o jejich přesnost se stará signál řízený přímo z Frankfurtu. Měření času je doprovázeno akustickým signálem. Každou čtvrthodinu, půlhodinu, tři čtvrtě hodiny a celou se celým náměstím rozezní dva tóny. Speciální moment nastává v 11 hodin dopoledne, kdy z orloje vypadne brněnská skleněnka. Během jejího průchodu strojem se rozezní orchestrální trubicové zvony, umístěné uvnitř mechanismu.

Shrnutí

Orloj patří ke známým turistickým lákadlům města a k jeho popularitě rozhodně přispěly zejména diskuze, které ho provázejí již od samotného odhalení, ale i pověst nejkontroverznější brněnské umělecké instalace. Předmětem diskusí byla nejen pořizovací cena, téměř 12 milionů korun, ale i fakt, že zjistit z nich přesný čas je poměrně obtížné. Spoustě lidem se také příčilo zasazení takto moderního díla do historické zástavby. Na druhou stranu zde bylo i spoustu lidí, kteří si moderní dílo ihned zamilovali a dodnes je považují za něco originálního a jedinečného, co se jen tak někde nevidí. Je pravda, že orloj je lehce výstřední a možná pro spoustu návštěvníků dosti podivný, ale k Brnu zkrátka už patří.