Brněnský drak, visící u Staré radnice v Brně, která se nachází napůl cesty mezi Náměstím Svobody a Zelným trhem v Radnické ulici, je jedním z nejznámějších symbolů města, který udivuje nejen návštěvníky, ale i místní obyvatele. Existuje mnoho příběhů a legend, které se snaží objasnit původ tohoto fascinujícího exponátu.
Někteří tvrdí, že drak byl přivezen křižáky z jejich výprav nebo že ho brněnským radním daroval sám turecký sultán. Jiní, včetně samotných Brňanů, věří, že drak nikdy nebyl dovezen, ale že kdysi skutečně žil u řeky Svratky, kde měl svou jeskyni. Pojďme se nyní podívat na fascinující příběh Brněnského draka, jenž je neodmyslitelnou součástí městské historie.
Legendy o Brněnském drakovi
Původ Brněnského draka není věrohodně doložen. Mezi obyvateli Brna o něm již po staletí koluje řada pověstí. První legenda praví, že drak pochází z období na přelomu 16.-17. století, kdy do Brna zavítal arcikníže Matyáš. Ten městu, jako poděkování za pohostinnost, daroval krokodýlí kůži. Radní ji poté nechali vycpat a zavěsit, aby tím přilákali co nejvíce návštěvníků.
Další pověst praví, že Brněnského draka buď přivezli křižáci ze svých výprav, a nebo ho brněnským pánům věnoval turecký sultán. Existuje také legenda, která vypráví o tom, že aligátor dorazil do Brna díky benátským obchodníkům, kteří ho údajně přivezli až z povodí řeky Amazonky.
Brňané se však přiklánějí k jiné verzi pověsti, podle které drak nikdy nebyl dovezen, ale skutečně kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svou jeskyni a terorizoval široké okolí. Když měl hlad, požíral vše, co mu přišlo do cesty. Místní se ho báli, ale nevěděli, jak se ho zbavit. Radní nabídli odměnu sto zlaťáků tomu, kdo draka zabije, ale nikdo se do toho nehrnul.
Jednoho dne však do hostince U Modrého lva přišel řeznický tovaryš. Když se dozvěděl o drakovi, slíbil, že obyvatele všežravého zvířete zbaví, nikdo mu ale moc nevěřil. Potřeboval pouze volskou kůži a pytel nehašeného vápna, které mu lidé přinesli. Tovaryš zašil vápno do kůže, naložil jej na vůz a vydal se k řece, kde drak obvykle pobýval. Když dorazil, položil kůži na zem a čekal. Brzy se drak objevil, kůži snědl a zapil vodou ze Svratky. Po čase vápno v jeho břiše začalo vřít, drak se nadouval a nakonec praskl.
Nejstarší vycpaný exponát ve střední Evropě
O Brněnského draka pečuje zoologické oddělení Moravského zemského muzea a to již od roku 1994. První zmínky o tomto krokodýlovi se objevují již v 11. století, ale další se datují až do 16. století, kdy existují záznamy o „údržbě draka“. Předpokládá se, že současný preparát pochází z 16. století, přičemž jeho stáří lze odhadnout pouze přibližně, a to na základě archivních materiálů, podle nichž v roce 1578 napadli preparát červi, což naznačuje, že byl tehdy ještě poměrně čerstvý a do zbytků masitých tkání nakladly mouchy vajíčka. Tento krokodýl je pravděpodobně nejstarší vycpaný exponát ve střední Evropě a jeho pravidelná údržba zahrnuje povrchové čištění, konzervaci a desinfekci kůže, stejně jako drobné opravy poškozených drápů a zubů.
Věčný symbol Brna i poutavá atrakce
Ať už jde o draka, krokodýla, mýtické stvoření nebo skutečné zvíře, Brňané si legendární monstrum osvojili a hřejí si ho jako poklad. Mnohé místní sportovní týmy a kluby mají ve svém názvu draky, s výjimkou brněnských Aligátorů. Karate turnaj se soutěží o Pohár Brněnského draka, místní rozhlasová stanice nese název Rádio Krokodýl a mezi Brnem a Prahou pendluje vlak trefně zvaný Brněnský drak. Symbol draka lze v Brně nalézt v různých podobách, například dřevěného draka najdete na nádvoří radnice Brno střed, a nebo betonového v přízemí obchodního centra Galerie Vaňkovka.