Fotbalový klub FC Zbrojovka Brno patří mezi nejúspěšnější české (československé) kluby. Největší slávu zažil ještě před rozdělením Československa, kdy získal ligový titul (1977/78) a vyhrál národní pohár (1959/60). V samostatné české lize se mužstvo z největšího moravského města mohlo pyšnit každoroční účastí v nejvyšší soutěži až do roku 2011, kdy tým poprvé sestoupil do druhé ligy. Sestup však netrval dlouho a již následující sezonu se Zbrojovka vrátila nazpět do první ligy a opět se tak zařadila mezi elitu českého fotbalu. V dnešním článku si přiblížíme historii i současnost klubu.
Cesta brněnského fotbalu
Klub má dlouhou a bohatou historii sahající až do roku 1913. První zmínky, které vedou k dnešnímu klubu FC Zbrojovka Brno, směřují do tehdy předměstské části Brna, Židenic. V této části města již existoval klub Horymír, a také Studentský tým Židenice. Postupem času však fotbal v Židenicích upadal a tuto situaci změnil až Cyril Lacina, syn mlynáře a vášnivý fotbalový nadšenec, který v roce 1913 založil nový klub pod názvem SK Židenice, který za více než sto let své existence prošel mnoha změnami názvů. Například hned po druhé světové válce změnil název na Zbrojovku Brno.
V roce 1953 byl otevřen stadion Za Lužánkami. V následujících letech se Zbrojovka pohybovala mezi druhou a třetí nejvyšší soutěží. Návrat do československé ligy nastal až v 60. letech po sloučení s Rudou hvězdou. Nejslavnější kapitoly své fotbalové historie však Zbrojovka psala až ve druhé polovině sedmdesátých let, kdy pod vedením trenéra Josefa Masopusta vybojovala v sezoně 1977/78 svůj doposud jediný prvoligový mistrovský titul. O rok dříve se stal Karel Kroupa, jako jediný brněnský fotbalista, nejlepším hráčem Československa.
Po sérii úspěchů však v roce 1983 nastalo krizové období, které vyústilo v sestup do druhé ligy. Až po šesti neúspěšných sezonách se Zbrojovce pod vedením trenéra Františka Cipra podařilo v roce 1989 navrátit zpět do nejvyšší soutěže. Po dvou letech ale následoval další pád, tentokrát však jen na jednu sezonu.
Po ukončení podpory ze strany podniku Zbrojovka Brno, na začátku 90. let 20. století, se díky podnikateli Lubomíru Hrstkovi podařilo stabilizovat finanční situaci klubu, který byl následně přejmenován na FC Boby Brno. Z období devadesátých let si fotbalisté vedli nejlépe pod vedením trenéra Petra Uličného, kdy v sezoně 1994/95 obsadili v nejvyšší soutěži třetí místo.
V roce 2000 se hlavním sponzorem brněnského klubu stala firma Stavo Artikel, po které klub po nějaký čas nesl svůj název. O rok později se tým přesunul ze stadionu Za Lužánkami na stadion Srbská a již v roce 2002 tato firma klub opustila a tým se přejmenoval na 1. FC Brno. V roce 2008 klub otevřel nové tréninkové centrum mládeže v brněnských Ivanovicích, což představovalo velký posun pro fotbalovou mládež, jelikož do té doby musely mládežnické týmy trénovat a hrát převážně na stadionech mimo Brno.
Roku 2010 došlo k dalšímu přejmenování a tentokrát už do podoby, jakou známe dnes, tedy na FC Zbrojovka Brno. Klub také opět změnil trenéra a novým koučem se stal Karel Večeřa. Rok 2011 odstartoval období, kdy Zbrojovka neustále cestovala mezi první a druhou ligou, přičemž v nejvyšší soutěži často bojovala spíše o záchranu. V letech 2017–2023 klub vystřídal soutěž celkem pětkrát, a naposled sestoupil v roce 2023.
Namísto očekávaného úsilí o návrat se Zbrojovka během neúspěšného jara propadla až k hrozbě dalšího sestupu, nakonec se ale zachránila a sezonu uzavřela na devátém místě. Klub se ale dlouhodobě nedaří stabilizovat, a tudíž také navrátit nazpět do předních pater tabulky první ligy. Současná krizová situace je spojována se jménem majoritního vlastníka Václava Bartoňka, jenž je v silné nemilosti brněnských fanoušků.
Pomyslné světlo na konci tunelu vidí brněnští patrioti se změnou vlastnických poměrů, kdy se novým majoritním vlastníkem klubu stává Libor Zábranský, jedna z největších osobností novodobé éry brněnského sportu. Jako majitel, generální manažer a svého času i hlavní trenér vrátil slávu a mistrovské trofeje hokejové Kometě. Nyní díky jeho osobě dochází k symbolickému propojení dvou historicky nejslavnějších brněnských sportovních značek.
Od slávy k úpadku: Příběh stadionu Za Lužánkami
Kdysi fotbalový chrám, dnes spíš zřícenina – takový je příběh stadionu Za Lužánkami, který kdysi hostil největší zápasy a pravidelně plnil všechny tribuny, zatímco dnes se nachází mezi opuštěnými zdmi a chátrajícími strukturami.
Po mnoho let minulého století hrál FC Zbrojovka na tomto ikonickém stadionu, kde se také psaly jeho nejslavnější kapitoly. Stadion byl vybudován v letech 1949 až 1953. V 60. až 70. letech byl rozšířen o novou tribunu, což z něj učinilo největší stadion v republice s kapacitou přesahující 50 000 diváků. Častokrát byl zcela zaplněn a návštěvy kolem 30 000 diváků byly naprosto běžné. Stadion dodnes drží návštěvnostní rekordy, například na utkání se Slavií v roce 1996 přišlo neuvěřitelných 44 120 diváků.
Bohužel, nedostatečné investice do údržby a modernizace vedly k tomu, že stadion přestal splňovat požadavky pro vrcholový fotbal a začal pomalu, ale jistě chátrat. V roce 2001 se tak Zbrojovka musela přestěhovat a to na Městský fotbalový stadion Srbská v Králově Poli, jehož kapacita činí pouhých 12 550 diváků. Město a kraj ovšem směřují k výstavbě nového moderního stadionu a nezbývá než doufat, že se co nejdříve všichni opět potkáme na stadionu Za Lužánkami, a to v návštěvnosti, která k tomuto místu neodmyslitelně patří.
Historické názvy klubu
1913 – SK Židenice
1947 – SK Zbrojovka Židenice Brno
1948 – Sokol Zbrojovka Židenice Brno
1951 – Sokol Zbrojovka Brno
1953 – DSO Spartak Zbrojovka Brno
1954 – TJ Spartak ZJŠ Brno
1962 – TJ Spartak ZJŠ Brno
1968 – TJ Zbrojovka Brno
1990 – FC Zbrojovka Brno
1992 – FC Boby Brno
1994 – FC Boby Brno Unistav
1997 – FC Boby-sport Brno
2000 – FC Stavo Artikel Brno
2002 – 1. FC Brno
2010 – FC Zbrojovka Brno