Hody a vinobraní: Nezaměnitelná moravská tradice

Hody i vinobraní patří mezi nejstarší a nejvýznamnější lidové slavnosti v České republice, a především na Moravě, kde jsou stále živou tradicí. Hody jsou jednou z mála příležitostí, kdy lidé oblečou do kroje a účastní se průvodu. Vinobraní jsou oslavou vína, sklizně a úrody.

Hody jsou především oslavou soudržnosti a kultury. Je to doba, kdy se celé obce, městské části i jednotlivé rodiny setkávají, aby společně oslavily to, co je spojuje – tradiční hodnoty, rodinné vazby a lásku k místním zvyklostem. Hody jsou výrazem vděčnosti za úrodu a symbolizují poděkování za všechny dary, které rok přinesl.

Kořeny hodů sahají hluboko do minulosti, kdy byly součástí pohanských rituálů spojených s uctíváním bohů a přírodních cyklů. To se odráží v některých zvycích, které jsou dnes křesťanstvím jen vzdáleně ovlivněné. Původně se hody konaly v době, kdy zemědělské práce ubývaly a lidé si mohli dopřát chvíli odpočinku. Datum konání se lišilo a liší podle lokality. Na Moravě se často slavily hody na svátek Všech svatých, někde už po svatém Václavovi, jinde až po svatém Martinovi.

Vzhledem k tomu, že podzimní slavnosti často narušovaly práce na polích, císař Josef II. v roce 1786 rozhodl o jednotném datu pro všechny obce. Datum bylo zvoleno symbolicky jako den narození císařovy matky. Avšak v řadě obcí se pak vrátili k původnímu zažitému datu. Na Moravě měly a dodnes mají hody slavnostnější a ceremoniálnější charakter než v jiných částech republiky.

Součástí oslav bylo a stále je stavění máje – vysokého stromu s ozdobenou špičkou a věncem z chvojí. Májka je oslavována jako symbol mládí, plodnosti a lásky, ale také jako strážce obce. Ozdobný věnec symbolizuje panenství dívek ve vsi.

Klíčovou roli při hodech hrál a hraje stárek, mladý muž vybraný chasou. Na celý rok se stal vůdcem mládeže v obci a se svou chasou organizoval hodové slavnosti, které začínaly v sobotu večerní taneční zábavou.

Neodmyslitelnou součástí je zvaní na hody, kdy stárek s vínem obchází vesnici a zve všechny sousedy. Celá příprava na hody začíná už na jaře, kdy se mladí scházejí, učí se tancům a písním, připravují ozdoby a organizují všechny detaily.

A kam vyrazit na hody v Brně? Mnohé z městských částí už mají hody za sebou, jako například Ivanovice, Žebětín nebo Tuřany. Kníničky a Chrlice už měli hody dokonce v červnu. V září vypukají Černovické hody nebo hody v Bosonohách. Na svatého Václava se konají hody v Bohunicích, Soběšicích, Ořešíně, Obřanech nebo v Židenicích.

Vinobraní

Vinobraní je oslava spojená s vínem. Je to oslava sklizně vinné révy, která se provádí na podzim. Událost představuje vrchol roku, kdy se sklízí zralé hrozny a začíná proces výroby vína.

Tradice vinobraní sahá až do starověku, kdy už Římané a Řekové slavili sklizeň hroznů a úrodu vína jako důležitou součást svého života. Na našem území se vinobraní začalo slavit s příchodem vinařství, které se na Moravu dostalo ve středověku. Vinobraní se postupně stalo důležitou součástí ročního cyklu, kdy se lidé scházeli, aby oslavili úrodu hroznů a začátek výroby vína.

Slavnosti se konají v mnoha vinařských oblastech České republiky. Nejznámější vinobraní se tradičně pořádají ve Znojmě, Mikulově, Velkých Bílovicích a v Čechách například v Mělníku nebo Litoměřicích. Češi jsou srdcem vinaři, proto existuje i mnoho tradic spojených s vínem. Například hroznová koza, která se především na Moravě uctívala jako bohyně vinné révy a starala se o zdraví hroznů a kvalitu vína.

Při pití vína člověk ani netuší, kolik za tím stojí práce. Sklizeň je náročná manuální práce. Sběrači pracují se zahradními nůžkami a aby poničení hroznů bylo minimální, sklízí se víno do menších beden. Nasbírané hrozny se proberou a špatné oddělají. Následně se vylisuje mošt, ten se načerpá do nerezových tanků nebo dřevěných sudů a poté vinař hlídá proces kvašení.

Tradiční součástí vinobraní jsou také trhy, kde se prodávají místní produkty, řemeslné výrobky a regionální speciality. Kulturní program také nesmí chybět, zahrnuje různá divadelní představení, koncerty a ukázky lidových řemesel. A především je akce spojena s degustacemi vína a burčáku.

Vinobraní i hody jsou oslavou, která spojuje lidi a připomíná důležitost české tradice.  Ať navštívíte jakékoli vinobraní nebo hody, můžete se těšit na zážitek plný vína, hudby a tradičního folkloru.