Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba, jedna z nejvýznamnějších a nejcennějších památek pozdní gotiky v České republice, je fascinujícím místem, kde se setkávají různé architektonické tradice, obohacené osobitým přínosem Bohuslava Fuchse. Tato impozantní stavba prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, která jí vdechla nový život a zpřístupnila veřejnosti nejen její umělecké skvosty, ale i doposud neobjevené poklady, včetně nově otevřené muzeální expozice a možnosti vystoupit na věž s úchvatným výhledem na celé město. V tomto článku vás provedeme historií, architekturou a současným významem jednoho z nejcennějších brněnských chrámů.

Kostel sv. Jakuba se nachází na Rašínově třídě, nedaleko Náměstí Svobody. Byl vybudován počátkem 16. století na místě staršího románského Chrámu sv. Jakuba Většího, který pocházel z let 1201-1222. Kostel má jednu unikátnost. Z jižního okna věže vystrkuje svůj zadeček směrem ke Katedrále sv. Petra a Pavla proslulý mužíček zvaný Nehaňba. Tento kamenný mužíček je spojován s jednou z nejznámějších brněnských pověstí – „pověst o neslušném mužíčkovi“.

Tento umělecký prvek pozdní gotiky vznikl jako vtipná narážka na pomalý postup stavby Katedrály Petrov. Málokdo ale ví, že v okně není jen jeden mužíček, ale jsou v něm dvě postavy. Neslušný mužíček je totiž vytesán v družném objetí s „neslušnou ženuškou“. Mezi významné prvky kostela patří dřevořezba ukřižovaného Krista z konce 13. století a nádherná síťová klenba v presbytáři, která je elegantně propojena s polygonálním ochozem. Největším skvostem interiéru je polychromovaný dřevěný kříž z konce 13. století.

Objevení velké kostnice na Jakubském náměstí

Během nedávné rekonstrukce Jakubského náměstí bylo odkryto bývalé pohřebiště a objeveny sklepy staré kostnice, která je pravděpodobně druhou největší v celé střední Evropě. Toto pohřebiště sloužilo více než 500 let jako místo posledního odpočinku zámožných měšťanů, proslulých umělců i obyčejných prostých lidí a to až do roku 1784.

Kostel sv. Jakuba je také místem posledního odpočinku Ludvíka Raduita de Souches, hlavního velitele obránců města Brna během obléhání města Švédy za třicetileté války. Jeho mauzoleum se nachází v oltářním ochozu.

Rekonstrukce kostela a nové prohlídkové trasy

Od března 2022 probíhají rekonstrukce kostela, které zahrnují opravy střechy, krovů, oken a kamenných prvků na fasádě. Veškeré práce činily zhruba 164 milionů korun, z nichž asi 124 milionů pokryly dotace. Po dokončení této rekonstrukce vznikne nová vyhlídka ve výšce přibližně poloviny více než devadesátimetrové věže. Cestou nahoru po unikátním dvoušroubovitém schodišti budou návštěvníci moci obdivovat kůr (místo pro hudebníky), nově vyměněná vitrážová okna, varhany a impozantní gotické sloupy.

Od 29. června 2024 je kostel zpřístupněn veřejnosti a od 25. července, na svátek sv. Jakuba, farnost otevřela novou expozici, která umožňuje návštěvníkům objevovat přízemí kostela. Druhý prohlídkový okruh začne od podzimu a nabídne možnost vystoupat na nejvyšší brněnskou vyhlídku, která zahrnuje zastávky u zvonů a hodinového stroje.

Od počátku srpna 2024 je v historických krovech chrámu otevřena nová multimediální expozice, nicméně v současnosti je pouze ve zkušebním provozu. Návštěvníci budou mít možnost zažít příběhy z historie kostela prostřednictvím holografických projekcí a prostorového zvuku. Jde o osmiminutový příběh, který se každých 20 minut opakuje.