V předchozím díle jsme si představili nenáročné turistické trasy v okolí Brna, vhodné i pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. V dnešním článku si řekneme něco o náročnějších trasách, které ale zvládnete během jednoho dne a odnesete si spoustu zážitků.
Pozořice / 10 km
Pokud hledáte zajímavý pěší výlet s historií a kulturou, trasa z Pozořic ke zřícenině hradu Vildenberk je ideální volbou. Tento výlet vás provede přes Drahanské vrchoviny, kde jsou různé vyhlídky, historické památky a přírodní zajímavosti.
Trasa začíná na náměstí v obci Pozořice, která se nachází asi 20 km od Brna. Pozořice jsou malá, ale historicky bohatá obec. Z náměstí se vydáte po modré turistické značce směrem na Kněží horu. Z Kněží hory pokračujete dále po modré značce, která vás zavede do aleje Františka Neužila. Tato historická cesta byla v roce 2006 obnovena a dnes je lemována krásnými lipami. Vede přes bývalou poutní cestu, která spojovala Rousínov s Křtinami.
Dalším zajímavým místem na trase je vyhlídka Bílá hlína. Na vyhlídce se můžete seznámit s archeologickými nálezy z oblasti Pozořic a Viničných Šumic. Poté pokračujete do místních lesů a cestou narazíte na Srnčí-Kroupovu studánku. Modrá značka vás dovede až k rozcestí u zříceniny hradu Vildenberk. Z hradu pokračujte po žluté značce směrem do údolí Rékoví. Toto údolí sloužilo jako hlavní přístupová cesta k hradu. Trasa vás nakonec zavede zpět do Pozořic, kde můžete výlet ukončit a případně navštívit další zajímavosti v obci.
Trasa je dlouhá přibližně 10 km a je vhodná pro všechny. Výlet vám zabere zhruba 3 až 4 hodiny pohodlné chůze, v závislosti na počtu zastávek. Cesta je dobře značená a nenáročná, takže ji zvládnou i méně zkušení turisté.
Krumlovsko-rokytenské slepence / 16 km
Pěší trasa Krumlovsko-rokytenské slepence je výpravou za přírodními krásami a geologickými zajímavostmi v oblasti mezi Moravským Krumlovem a Rokytnou.
Trasa začíná v Moravském Krumlově, městečku známém především díky zámku a dlouhodobé expozici Muchovy Slovanské epopeje. Výlet můžete zahájit prohlídkou města, než se vydáte po modré turistické značce směrem k poutní kapli sv. Floriána. Dále pokračujte na ulici Palackého, odkud je vidět kostel Všech svatých s hrobkou Lichtenštejnů.
Stále po modré se vydáte směrem k zámku přes černý tunel. Z Krumlova dojdete podél řeky přímo do Rokytné. Kolem kostela sv. Leopolda pokračujte podél řeky dále směrem do Ivančic. Z cesty můžete udělat menší odbočku k vodopádu. Ideálním obdobím je tání sněhu. V Ivančicích můžete navštívit Památník Alfonse Muchy s expozicí nebo expozici dalšího rodáka, herce Vladimíra Menšíka.
Přírodní rezervace, kterými procházíte, jsou domovem řady chráněných druhů rostlin a živočichů. Rezervace se dělí na dvě části. První obepíná část Moravského Krumlova. Druhá část se rozkládá u obce Rokytná podél údolí.
Jedním z vrcholů trasy jsou skalní útvary, které jsou typické právě pro tuto oblast. Slepence, které zde můžete vidět, vznikly před miliony let z říčních nánosů a dnes tvoří skalní stěny a věže, tyčící se nad okolním terénem. Jedním z nejvýraznějších útvarů je Vrabčí skála.
Trasa Krumlovsko-rokytenské slepence je skvělou volbou pro všechny, co potřebují uniknout z ruchu města a chtějí prozkoumat méně známé, ale o to krásnější kouty Moravy.
Z Vranova na Babí lom / 10 km
Tento výlet vás provede přes lesy a skály. Tahle trasa potěší každého milovníka přírody a hlavně náročnější turistiky.
Trasa začíná v obci Vranov, přibližně 15 km od Brna. Vranov je známý především díky své přehradě, kam se lidé mohou chodit koupat. Výchozím bodem je náměstí, odkud se vydáte po červené turistické značce směrem k prvnímu cíli, rozhledně Babí lom. Cestou minete několik zajímavých míst, včetně studánky U Muflona nebo přístřešek, u kterého je lelkovadlo neboli past na lelky.
Tato dřevěná socha má za úkol „chytat lelky“. Jakmile dorazíte na Babí lom, čeká vás strmější výstup na hřeben. Babí lom je přírodní rezervace známá svým skalnatým terénem. Hřeben je dlouhý asi 2 km a skály dodávají cestě dobrodružný nádech. Nejvyšší bod dosahuje výšky 562 metrů a odměnou je panoramatický výhled na krajinu
Na konci hřebene najdete rozhlednu. Z jejího vrcholu uvidíte jižní Moravu jako na dlani, včetně Pálavy, Brna a dokonce za dobrého počasí i vrcholky rakouských Alp. Po červené značce se vydáte do obce Lelekovice, kde můžete zakončit svůj výlet a odpočinout si.
Celková trasa je dlouhá asi 10 km. Je vhodná spíše pro zkušenější turisty, zejména kvůli kamenitým a náročnějším úsekům. Výlet vám zabere zhruba 3 až 4 hodiny, v závislosti na tempu a zastávkách.
ZAJÍMAVOST: Co znamenají jednotlivé barvy na turistickém značení?
Jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré. To jsou české turistické značky.
Červená barva značí dálkové nebo hřebenové trasy. Modrá značka vede po významnějších trasách. Zelená barva je určena pro místní trasy a poslední, žlutá barva, slouží pro spojovací nebo zkratkové trasy.
České turistické značení používá i řada zahraničních států, například Chorvatsko, rumunský Banát, Ukrajina nebo Brazílie. V roce 2023 se přidalo i Mongolsko.