Hvězdy současnosti: Sportové osobnosti Brna a jejich příběhy

Brno je pulsujícím městem, kde se snoubí tradice s moderním pokrokem. Tento článek se zaměřuje na klíčové sportové osobnosti, které svými výjimečnými přínosy a inspirativními příběhy přetvářejí současný obraz města. Vydáme se na cestu za poznáním těchto inspirativních osobností a odhalíme, co je motivuje, jaké výzvy museli překonat a jakým způsobem přispívají k tomu, že Brno dnes září na mapě nejen České republiky, ale i celé Evropy.

Lucie Šafářová

Lucie Šafářová je bývalá česká profesionální tenistka, narozená 4. února 1987 v Brně do rodiny Milana a Jany Šafářových. Tenis ji fascinoval již od útlého dětství, začala hrát už ve třech letech a první tréninky absolvovala v brněnském klubu ŽLTC v Židenicích. Když byla ve třetí třídě základní školy, kvůli otcově práci v tenisovém klubu se rodina musela přestěhovat do Rakouska. Po návratu do Česka se plně soustředila pouze na tenis, trénovala polovinu týdne v Brně a druhou polovinu v Prostějově v klubu TK Agrofert Prostějov. Tenisovým vzorem se pro ni stala Steffi Grafová, se kterou jako malá dívka ve věku devíti let trénovala. Jejím oblíbeným povrchem byla antuka.

Tenisová kariéra

Její kariéra je důkazem tvrdé práce a odhodlání, které jí umožnily dosáhnout mnoha významných úspěchů ve dvouhře i ve čtyřhře. Ve dvouhře vyhrála celkem 7 titulů, přičemž svého kariérního maxima dosáhla 14. září 2015, kdy se umístila na 5. místě žebříčku WTA. Jejím největším úspěchem v této disciplíně bylo finále French Open v roce 2015, kde podlehla světové jedničce Sereně Williams.

Ve čtyřhře dosáhla ještě větších úspěchů, když se stala pětinásobnou vítězkou grandslamových turnajů. S Američankou Bethanie Mattek-Sands vyhrála Australian Open (2015, 2017), French Open (2015, 2017) a US Open (2016). Na žebříčku WTA dosáhla v této disciplíně nejvyššího postavení 21. srpna 2017, kdy se stala světovou jedničkou. Dalším významným úspěchem je bronzová medaile z olympijských her v Rio de Janeiru, kterou získala v ženské čtyřhře po boku Barbory Strýcové.

Osobní život

V letech 2002 až 2011 byla ve vztahu s velice úspěšným českým tenistem Tomášem Berdychem. Po skončení tohoto vztahu měla ještě několik dalších vztahů z tenisového světa, ale žádný z nich nevydržel tak dlouho. Až v roce 2018 navázala vztah s českou hokejovou jedničkou Tomášem Plekancem, se kterým je dodnes a tvoří velice šťastný manželský pár. Společně vychovávají již dvě děti, starší dceru Leontýnu, která se narodila 19. prosince 2019, a mladšího syna Olivera, který přišel na svět o 3 roky později a to v květnu roku 2022.

Petr Švancara

Petr Švancara, přezdívaný Mercedes, je bývalý český profesionální fotbalista a současný fotbalový komentátor. Narodil se 5. listopadu 1977 v Brně a je známý nejen pro svou fotbalovou kariéru, ale také pro svou aktivní účast v mediálním prostoru. Často je označován za „ikonu“ brněnského fotbalu a proslul i jako známý bavič a šoumen jak v kabině, tak i mimo ni. Jeho fotbalový vzorem je Diego Maradona.

Kariéra na hřišti a život po ní

Hrával na pozici útočníka a většinu své kariéry strávil ve Zbrojovce Brno, kde je považován za „ikonu“ brněnského fotbalu díky svému patriotismu. V sezoně 2005/06 byl klíčovým hráčem, který přispěl k postupu Zbrojovky do první ligy. Kromě Zbrojovky se uplatnil i v klubech jako Slovan Bratislava a FK Mladá Boleslav. V rámci české nejvyšší soutěže odehrál 309 zápasů, v rámci kterých střelil 59 gólů.

Hráčskou kariéru ukončil v roce 2015 v týmu FK Králův Dvůr a brzy poté začal spolupracovat s Českou televizí jako fotbalový expert. Často se také objevuje na divadelních vystoupeních Partičky nebo jako host ve fotbalovém diskuzním pořadu TIKI-TAKA vysílaném na O2 TV Sport. Diváci, kteří se nezajímají o fotbal, ho mohou znát jako soutěžícího v reality show Survivor.

Osobní život

Do prvního manželství vstoupil se svou dlouholetou partnerkou Lucií, s níž má dvě děti, mladší dceru Nikolu a staršího syna Daniela, který stejně jako jeho otec hraje fotbal. Po čtyřech letech se manželství rozpadlo a druhou ženou se stala v září 2020 jeho partnerka Kamila s níž se mu narodila dcera Laura. Netrvalo dlouho a v lednu 2022 oznámili rozchod, který se ale nakonec neuskutečnil a pár tvoří dodnes.

Adam Ondra

Adam Ondra je český lezec a olympionik, který se proslavil nejen v České republice, ale i na mezinárodní úrovni. Narodil se 5. února 1993 v Brně a zde také započal svou cestu k vrcholovému lezení. Už přes deset let vede žebříčky skalních lezců a světová média jej nazývají českou senzací sportovního lezení.

Lezecká kariéra

Lezení se věnuje od útlého věku a rychle se stal jedním z nejvýznamnějších lezců své generace. Už ve dvanácti letech se zařadil mezi deset nejlepších světových lezců v obtížnostním lezení a tento svůj status si neustále upevňuje. Jako první zdolal nejtěžší cestu světa, svůj vlastní projekt Silence s obtížností 9c. Je několikanásobným mistrem světa i České republiky, opakovaným vítězem Světového poháru a dalších významných lezeckých soutěží.

V roce 2021 reprezentoval Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, kde sportovní lezení debutovalo jako olympijský sport, a skončil na 6. místě v kombinované disciplíně zahrnující bouldering (lezení bez lana), rychlostní lezení a obtížnost. Kromě svých úspěchů ve sportovním lezení se proslavil i svými výstupy na skalách, například v roce 2017 vylezl cestu „Perfecto Mundo“ s obtížností 9b+, což je jedno z nejtěžších hodnocení, jaké kdy bylo uděleno.

Osobní život

Ondra pochází z horolezecké rodiny, oba jeho rodiče jsou vášnivými horolezci. Vystudoval brněnské Gymnázium Matyáše Lercha a poté pokračoval ve studiu na Masarykově univerzitě, kde v roce 2016 získal bakalářský titul v oboru podnikový management. Mluví plynně anglicky, italsky, španělsky a německy. Jeho manželka, Iva Ondra, je rovněž velice úspěšnou lezkyní a od roku 2022 společně vychovávají jejich syna Huga. Jeho životní příběh je natolik fascinující, že byl zachycen v řadě filmů, a stal se také tématem mnoha knih, které dokumentují jeho výjimečné úspěchy a přístup k lezení.